PL | EN
15.09.2019
06:09
18:53  (Warszawa)

11.03.2019 Komunikat pogodowy IMGW-PIB

11.03.2019 Komunikat pogodowy IMGW-PIB

Komunikat prasowy 

Silny wiatr w weekend

– podsumowanie i prognoza
 

  Za nami bardzo wietrzny weekend. Silniej wiać zaczęło już pod koniec tygodnia, jednak najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w sobotę i niedzielę.

 

Od dłuższego czasu napływa do nas polarne morskie powietrze z zachodu. Kiedy taka sytuacja ma miejsce w chłodnej porze roku, zazwyczaj oznacza to ocieplenie. Okresami występują opady, ale także silny i porywisty wiatr. Bezpośrednią przyczyną występowania silnego wiatru są przemieszczające się z zachodu głębokie niże oraz duża różnica ciśnienia atmosferycznego, która im towarzyszy. 

 

W sobotę niż przemieszczał się przez południowy Bałtyk, w wyniku czego Polska znalazła się w obszarze dużego gradientu ciśnienia. Przez cały dzień towarzyszył nam porywisty wiatr, dodatkowo związanemu z niżem frontowi atmosferycznemu towarzyszyła szeroka strefa opadów deszczu, a także burz z gradem. W nocy z soboty na niedzielę, gdy nad Polską przemieszczał się ośrodek niżu, w wyniku porywistego wiatru wielu odbiorców pozbawionych zostało prądu, a wiatr niszczył też zabudowania i powalał drzewa. Najsilniejsze porywy wystąpiły w Krakowie 112 km/h, 105 km/h w Krośnie, w Nowym Sączu 101 km/h, we Wrocławiu 83 km/h. W niedzielę przejściowo wiatr uspokoił się, natomiast następnej nocy z niedzieli na poniedziałek, podczas przemieszczania się kolejnego niżu wraz z frontem atmosferycznym, prędkość wiatru wzrosła. Silniejsze porywy występowały w południowej Polsce, w strefie frontu. Dolny Śląsk, Małopolska i Podkarpacie – tam wiatr powodował największe zniszczenia. W Krakowie ponownie zarejestrowano najsilniejszy poryw 112 km/h, w Jeleniej Górze, Bielsko-Białej i Krośnie 101 km/h, we Wrocławiu 97 km/h, w Kłodzku i Nowym Sączu 95 km/h, w Legnicy 90 km/h. 

 

Od piątku na prawie całym obszarze kraju, poza Suwalszczyzną i Podlasiem, obowiązywały ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia o silnym wietrze, wydane przez IMGW-PIB. Dodatkowo do osób, znajdujących się na obszarze bezpośrednio zagrożonym, rozsyłane były Alerty RCB. Przez cały weekend strażacy interweniowali prawie 5600 razy.  

 

Dzisiaj i w najbliższych dniach wiatr okresami będzie porywisty, ale będą to znacznie słabsze porywy. Dzisiaj porywy wynosić będą do 65 km/h, jutro prędkość porywów nie powinna przekraczać 55 km/h, w środę maksymalne porywy wiatru wystąpią na południu i nad morzem i wynosić będą 60 km/h.

 

 

Opracowanie:

Julianna Drożdzyńska i Szymon Ogórek – Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB

 

Warszawa, 11.03.2019

 

 

Publikacja powyższego komunikatu w całości lub części wyłącznie za podaniem IMGW-PIB jako źródła informacji.

Bieżące informacje pogodowe: www.pogodynka.pl  www.imgw.pl

 

Biuro Prasowe IMGW-PIB



sms