PL | EN
27.06.2019
04:14
21:03  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  26.06.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.06.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 28.06.2019

We wschodniej Polsce początkowo niekorzystna biotropia pogody wieczorem poprawi się – na krańcach wschodnich do obojętnej, a na pozostałym obszarze do korzystnej. W Polsce zachodniej, środkowej i południowej przeważnie korzystne warunki biometeorologiczne w ciągu dnia mogą przejściowo osłabnąć do obojętnych.

Warunki biotermiczne

Subiektywne odczucie termiczne rano będzie się kształtować w przedziale od zimno (jak na tę porę roku) do komfortowo, a w ciągu dnia i wieczorem od chłodno do ciepło (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

Porywisty wiatr utrzymujący się w nocy w północno-wschodniej połowie kraju może niekorzystnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku (trudności z zasypianiem, sen niespokojny). W ciągu dnia, u osób wrażliwych na bodźce pogodowe, w rejonach występowania porywistego wiatru mogą występować objawy niepokoju, natomiast na krańcach wschodnich, w związku ze wzrostem wagowej zawartości tlenu w powietrzu – trudności z koncentracją uwagi. Na pozostałym obszarze kraju wyżowa pogoda przez większość dnia będzie korzystnie wpływać na nastrój i sprawność psychofizyczną.

Rekomendacje

Na przeważającym obszarze kraju wyżowa pogoda ze zwiększonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego i odczuwalnie komfortowymi lub ciepłymi warunkami termicznymi będzie sprzyjała podejmowaniu aktywności w otwartej przestrzeni. Wychodząc z domu, należy zaopatrzyć się w odzież dopasowaną do panujących warunków termicznych (mapa), chroniącą przed opadami deszczu, a na wschodzie, wschodnim wybrzeżu i południu kraju, także przed porywistym wiatrem. Przebywając dłużej na zewnątrz, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV (tabela).

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  26.06.2019 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms