PL | EN
15.09.2019
06:09
18:53  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  13.09.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 16.09.2019

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 16.09.2019

Na przeważającym obszarze Polski pogoda przez cały dzień niekorzystnie będzie oddziaływała na organizm człowieka. Jedynie rano w Małopolsce i na Podkarpaciu mogą wystąpić obojętne warunki biometeorologiczne, jednak w ciągu dnia pogorszą się one do niekorzystnych.

Warunki biotermiczne

Prawie w całej Polsce środowisko termiczne zmieni się na chłodniejsze w porównaniu do wcześniejszej doby, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Rano i w ciągu dnia na północy Polski wystąpi słabe obciążenie organizmu człowieka zimnem. Wieczorem stres zimna będzie utrzymywał się niemal w całym kraju, w tym w stopniu umiarkowanym w województwach północnych (mapa). Środowisko termiczne rano i wieczorem będzie odczuwane prawie w całej Polsce jako chłodne lub zimne. W ciągu dnia subiektywne odczucie termiczne będzie utrzymywało się w zakresie od zimno do ciepło (mapa).

Ocena warunków biometeorologicznych

W nocy dość silny i porywisty wiatr może negatywnie wpływać na jakość nocnego wypoczynku (sen niespokojny), zwłaszcza na północy kraju. W dzień warunki biometeorologiczne w Polsce będą kształtowane głównie przez niż i związany z nim front atmosferyczny. Od godzin porannych pochmurna pogoda z opadami deszczu oraz odczuwalnie chłodne, miejscami również zimne, środowisko termiczne będą niekorzystnie oddziaływały na nastrój i sprawność psychofizyczną u wielu osób, szczególnie na północy kraju. Tylko w Małopolsce i na Podkarpaciu, które rano pozostawać jeszcze będą na obszarze podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, może wystąpić obojętna biotropia pogody. W ciągu dnia, w trakcie przemieszczania się strefy frontu atmosferycznego z północy na południe Polski, utrzymywać się będą w kraju niekorzystne warunki biometeorologiczne. Spadek ciśnienia atmosferycznego i związany z tym spadek wagowej zawartości tlenu w powietrzu może wywoływać objawy senności u osób skłonnych do meteoropatii, zwłaszcza na południu Polski. W rejonach występowania porywów wiatru, szczególnie na wybrzeżu, osoby wrażliwe na bodźce pogodowe mogą odczuwać niepokój. U meteoropatów w strefie frontu możliwy jest wzrost dolegliwości bólowych.

Rekomendacje

W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju pochmurna pogoda z opadami deszczu nie będzie sprzyjała podejmowaniu aktywności fizycznej na terenie otwartym. Wychodząc na zewnątrz należy dostosować rodzaj odzieży do aktualnych warunków termicznych (mapa); warto również zabrać ze sobą środki ochrony przed deszczem. Wieczorem na północnych krańcach Polski, planując dłuższy pobyt w przestrzeni otwartej, należy stosować się do zaleceń odpowiadających obciążeniu termicznemu klasy (-2). Podejmowanie rekreacji na terenie otwartym przy mało korzystnej pogodzie wpływa hartująco na organizm człowieka (co jest istotne zwłaszcza przed zbliżającym się chłodniejszym okresem roku), a także może łagodzić przewidywane objawy senności.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  13.09.2019 ,  Biomet
Jakub Szmyd

Pokaż szczegóły
sms